Urząd Miasta Włocławek Oficjalny serwis miejski

data niedziela, 4 października 2015    Imieniny: Rozalii, Edwarda   godzina

Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek tel.: +48 54 414-40-00
fax: +48 54 411-36-00, e-mail: poczta@um.wloclawek.pl

top logo top logo top logo top logo top logo top logo top logo top logo top logo top logo top logo top logo top logo top logo

Scieżka do tej strony: poziom 1: Serwis miejski poziom 2: Informacje jesteś tutaj: Ogłoszenia

Ogłoszenia - Archiwum

Dzień kobiet

ANI GÓRY ANI MORZE LECZ DZIEŃ KOBIET NA MOTORZE

Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki oraz włocławscy „Motórzyści".  zapraszają w dniu 8 marca na obchody Dnia Kobiet Początek imprezy o godz. 14.00 na parkingu przy Hali Mistrzów OSiR. W ten dzień kobiety mogą się dowiedzieć...że są piękne, niezastąpione, potrzebne, kochane, najważniejsze,...  Dlatego Panowie przygotowali szereg atrakcji dla kobiet, m.in. koncert, kwiaty, upominki oraz przejażdżki na motorach. Zapraszamy wszystkie dziewczyny, kobiety do udziału w imprezie.

 
Zachęcamy również do udziału w konkursie na najciekawsze życzenia dla pań. Propozycje można przesyłać na adres e-mailowy: it.wloclawek@gmail.com lub złożyć w biurze Włocławskiej Informacji Turystycznej przy ul. Warszawskiej 11/13 w terminie do 5 marca. Do życzeń należy dołączyć imię i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego. Zwycięzcy otrzymają nagrody, a ponadto treść życzeń zostanie opublikowana na stronach internetowych. www.wloclawek.pl , www.it.wloclawek.pl , www.motowek.pl oraz www.q4.pl


Włocławska Informacja Turystyczna
Termin: 8 marca 2009r.

Organizatorzy: Prezydent Miasta Włocławek oraz Motórzyści (jedna z akcji realizowana przez Motórzystów: http://q4.pl/?id=17&news=125282)
Koordynator: Włocławska Informacja Turystyczna.
Fundatorzy nagród: Urząd Miasta (kwiaty, albumy), Robert Malinowski Przystań Wodna w Dobiegniewie (koszulki, nocleg w przystani), Motórzyści (kwiaty), Restauracja Portofino (kolacja dla dwaóch osób).
Miejsce odbycia imprezy: Parking przy Hali Mistrzów.

Program:

Dnia 7 marca 2009 (sobota)

W godzinach od 11.00 do 13.00 objazd miasta na motocyklach połączony z rozdawaniem dziewczynom, kobietom  zaproszeń na 8 marca pod Halę Mistrzów.

Dnia 8 marca 2009 (niedziela)

  • Rozpoczęcie imprezy godzina 14.00 na parkingu OSiR - pod Halą Mistrzów przez osobę prowadzącą (motórzysta). Prezydent składa życzenia kobietom.
  • Rozstrzygniecie konkursu na najlepsze życzenia dla kobiet. Wręczenie nagród ufundowanych przez Restauracje Portofino (kolacja dla dwóch osób), albumy (Urząd Miasta) i inne.
  • Prezentacja motocykli.
  • Prezydent Miasta /Zastępca Prezydenta wręczają kwiaty kilkunastu osobom na motorach lub w asyście motorzystów. Pozostałe kwiaty i upominki wręczają Motórzyści.
  • Okolicznościowe fotki na motocyklach.
  • Koncert zespołów: Agnostic, Fokus, Water lemon Crush, muzyka szantowa (mechaniczna).
  • Przejażdżki na motocyklach (w zależności od pogody).
Impreza będzie nagłaśniana na stronach: www.it.wloclawek.pl oraz www.motowek.pl www.q4.pl, www.wloclawek.pl oraz przez wszystkie włocławskie media: Radio Gra, Telewizja Kujawy, Tygodnik Kujawski, Gazetę Pomorską oraz Nowości Włocławskie.

Konkurs na najciekawsze życzenia dla Kobiet

Życzenia można przesyłać na adres mailowy e-mail: it.wloclawek@gmail.com lub można dostarczyć do biura Włocławskiej Informacji Turystycznej, ul. Warszawska 11/13 do dnia 5 marca 2009r. w godz. 8-16. Do życzeń należy dodać imię i nazwisko autora oraz nr telefonu kontaktowego. Zwycięzców wybierze komisja. Ufundowane zostaną ciekawe nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 8 marca 2009r. podczas imprezy  pn. „Ani góry ani morze lecz Dzień Kobiet na motorze".

Najlepsze życzenia wraz z imieniem i nazwiskiem autora zostaną umieszczone na stronach internetowych: http://www.wloclawek.pl/ ; http://www.it.wloclawek.pl/ ; http://www.motowekpl/; http://www.q4.pl/.


Dzień kobiet - historia

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony po raz pierwszy w dniu 8 marca

W świadomości społecznej Polaków panuje dość powszechne przekonanie, że obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet został wymyślony przez komunistów. I faktycznie, w PRL, a jeszcze bardziej w Związku Radzieckim, był on jednym z najbardziej celebrowanych i obchodzonych świąt.

W rzeczywistości początki międzynarodowego dnia kobiet, choć wywodzące się z szeroko pojętych tradycji lewicowych, nie miały z komunizmem nic wspólnego. Święto to bowiem po raz pierwszy obchodzone było nie w ZSRR, a w najbardziej kapitalistycznym kraju świata - w Stanach Zjednoczonych.

W Ameryce już w 1908 r.

Choć święto w sposób specjalny dedykowane kobietom było obchodzone już w starożytnym Rzymie, to jego współczesna geneza jest ściśle związana ze zorganizowaną walką kobiet o równouprawnienie, oraz lepsze warunki pracy i życia. Zaczęła się ona w XIX w, w związku z uprzemysłowieniem i pracą zawodową kobiet. Początek sięga 1857 r. kiedy to kobiety zatrudnione w nowojorskiej przędzalni bawełny zorganizowały strajk i domagały się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywali mężczyźni. W Stanach Zjednoczonych dzień kobiet po raz pierwszy obchodzony był 20 lutego 1908 r., kiedy to miały miejsce wielkie demonstracje na rzecz politycznych i ekonomicznych praw kobiet, a przede wszystkim na rzecz przyznania kobietom prawa do udziału w wyborach.

W Europie 3 lata później

Propozycja ustanowienia dnia kobiet jako święta o charakterze międzynarodowym przedstawiona została przez amerykańskie delegatki na II Międzynarodowy Kongres Kobiet - Socjalistek, który miał miejsce w dniach 26 - 28 sierpnia 1910 r. w Kopenhadze. Był to postulat dość w owym czasie kontrowersyjny. O ile bowiem idea międzynarodowej solidarności wyzyskiwanej klasy robotniczej była w ruchu socjalistycznym czymś bezdyskusyjnym, to pomysł by kobiety organizowały się politycznie jako kobiety, nie cieszył się wówczas powszechnym poparciem.

W tym jednak okresie szczególnie duże wpływy w międzynarodowym ruchu socjalistycznym miała Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, w której władzach znajdowało się wielu obrońców praw kobiet, a wśród nich wpływowa niemiecka socjalistka Klara Zetkin. Od długiego czasu pozostawała ona pod silnym wrażeniem działań swych amerykańskich koleżanek. Ona to właśnie, na wspomnianym II Międzynarodowym Kongresie Kobiet - Socjalistek oficjalnie zgłosiła postulat ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zgłoszona przez nią propozycja została jednogłośnie przyjęta.

W krajach europejskich - w Niemczech, Austrii, Danii i Szwajcarii Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy był obchodzony 19 marca 1911 r. Data - różna od dzisiejszej - została wybrana przez niemieckie socjalistki w nawiązaniu do wydarzeń z 1848 r., kiedy to król Prus, stojąc w obliczu zbrojnego powstania, złożył obietnicę przeprowadzenia szeregu reform - w tym, niespełnioną, przyznania praw wyborczych kobietom. W dniu tym we tych krajach doszło do szeregu demonstracji i zebrań, w których wzięło udział około miliona kobiet - i mężczyzn. W Niemczech, przed Międzynarodowym Dniem Kobiet w 1911 r., rozprowadzono milion ulotek wzywających do działań na rzecz przyznania kobietom prawa głosu.

Wydarzenia w Piotrogrodzie

Szczególnie dramatyczny przebieg miał Dzień Kobiet w rosyjskim Piotrogrodzie (obecnie Sankt Petersburg) w 1917 r. Krwawo stłumiona demonstracja pracownic przemysłu tekstylnego, do której doszło zresztą wbrew woli Bolszewików, przerodziła się w rozruchy, na skutek których car Mikołaj II zmuszony został do abdykacji. Powołany następnie Rząd Tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Wydarzenia te - nazwane później Rewolucją Lutową - zaczęły się, według obowiązującego wówczas w Rosji kalendarza Juliańskiego w dniu 23 lutego, zaś to podług kalendarza Gregoriańskiego ich początkiem był dzień 8 marca. Na pamiątkę tych właśnie wydarzeń od 1918 r. Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w tym dniu.

A w Polsce?

W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po drugiej wojnie światowej. W dniu tym, w okresie PRL, kobietom w zakładach pracy składano życzenia i wręczano prezenty (rajstopy, mydło, kawę) - i - pojedynczego tulipana. Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały w Polsce zlikwidowane w 1993 r., zaś to definitywnie zniosła je... kobieta - Pani Premier Hanna Suchocka.

źródło: Bartłomiej Kozłowski

Dodane przez: administrator 2009-02-25

Powrót

Newsletter

Mapa

Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek tel.: +48 54 414-40-00
fax: +48 54 411-36-00, e-mail: poczta@um.wloclawek.pl

Created by Net P.C.